,

انواع چاپ سلفون

Rate this post

برای چاپ روی سلفون، چاپ از داخل روی لفاف شفاف صورت می‌گیرد. سپس، با توجه به نیاز مشتری لفاف بعدی هم می‌تواند شفاف یا متالایز یا صدفی باشد و به محصول چاپ شده لمینیت می‌شود که هم چاپ استحکام بالاتری می‌یابد و هم از نظر بهداشتی محصول نهایی با مرکب در ارتباط نخواهد بود.

چاپ روی سلفون با توجه به ماشین آلات موجود به گونه‌های مختلف زیر است:

 

چاپ فلکسو (کلیشه‌ای) روی سلفون

چاپ فلکسو روش چاپی با یک لوح چاپ برجسته (کلیشه) و منعطف است. این لوح به سیلندر لوح دستگاه چاپ فلکسو چسبانده می‌شود. روش فلکسو در واقع نوع امروزی چاپ لترپرس (چاپ با استفاده از حرف و تصاویر برجسته فلزی) است. البته چاپ فلکسو همه کاره‌تر از روش لترپرس است، زیرا با استفاده از آن می‌توان تقریباً انواع سطوح همچون پلاستیک، فویل، سلفون و کاغذ را چاپ کرد. این روش به طور وسیعی جهت چاپ سطوح به کار رفته در بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌رود. همچنین، از آن می‌توان برای چاپ سطح وسیعی با یک رنگ یکنواخت و یک دست استفاده کرد.

فلکسوگرافی روش چاپی مستقیم است. به این معنا که به هنگام چاپ کلیشه آغشته به مرکب در تماس مستقیم با سطح چاپ شونده تصویر را بر روی آن منتقل می‌کند. در این حال نوردی مرکب را از منبع مرکب به کلیشه می‌رساند و کلیشه آن را بر سطح چاپ شونده انتقال می‌دهد. بر روی نورد حفره‌های وجود دارند که مقادیر مشخصی از مرکب را با خود بر روی کلیشه حمل کرده و منتقل می‌کنند. بر این اساس تعداد حفره‌های موجود روی نورد بسته به نوع کار چاپی و کیفیت مورد نظر متغیر خواهد بود. مرکب‌های فلکسوی امروزی بسیار روان بوده، سریع خشک می‌شوند و اغلب پایه آبی دارند.

 

چاپ هلیو (سیلندری) روی سلفون

هلیوگراور سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده‌سازی این نوع چاپ بسیار گران‌تر از انواع دیگر چاپ مثل افست و فلکسو است، اما برای چاپ ایده‌آل به شکل رول بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

در چاپ هلیو، پس از مراحل طراحی به مرحله ساخت سیلندر می‌رسیم که نقوش و تصاویر را به لفاف منتقل می‌کند. امروزه سیلندرهای چاپ هلیو به دو روش الکترومکانیکی و روش لیزری تهیه می‌شود. در هر دو روش، طرح و نقوش بر روی سیلندر که معمولاً از فلزی سخت، با لایه‌ای پوشیده از مس است، حک می‌شود. توجه کنید که ترام‌های چاپ هلیو که به شکل حفره‌هایی در سطح سیلندر ایجاد می‌شود، برخلاف چاپ افست که ترام‌ها اندازه‌های مختلفی می‌گیرند، یک‌اندازه هستند.

شکل ترام در روی سیلندرهای هلیو اغلب به شکل آجری یا لانه زنبوری است. در اینجا نیز برای هر رنگ چاپ یک سیلندر مجزا تهیه می‌شود. ماشین چاپ هلیو همانند ماشین فلکسو از بخش رول بازکن، چاپ، خشک‌کن‌ها و رول جمع‌کن تشکیل شده است. در چاپ افست اندازه ترام در نقاط پررنگ بزرگ‌تر و در نقاط کم‌رنگ کوچک‌تر است، در حالی که ترام در چاپ هلیو بر روی سیلندر یک اندازه است. اما درصدهای بالاتر روی سیلندر، حفره‌هایی گودتر نسبت به درصدهای پایین‌تر ترام دارند.

در قسمت چاپ، مخزن مرکب، سیلندر حکاکی شده، تیغه داکتر بلید و سیلندر چاپ یا سیلندر فشار را داریم. لفاف رول در مسیر حرکت به طرف قسمت چاپ می‌آید. بخشی از سیلندر حکاکی شده، درون مخزن مرکب قرار دارد، با حرکت سیلندر، مرکب اضافه توسط تیغه داکتر بلید از روی سطح آن برداشته می‌شود و در ادامه لفاف که بر بستر سیلندر چاپ یا سیلندر فشار حرکت می‌کند با سیلندر حکاکی شده که اکنون در حفره‌های آن (ترام‌ها) مرکب قرار گرفته است تماس یافته و نقش بر روی آن ثبت می‌شود. سپس لفاف که اکنون یک رنگ بر روی آن چاپ شده است از درون خشک کن حرکت کرده و به برج رنگ دیگر می‌رود و در آنجا نیز مراحل فوق تکرار می‌شود. پس از پایان عملیات چاپ فیلم چاپ شده در قسمت رول جمع‌کن روی هم پیچیده می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *